Anasayfa Sayfaya Dön

İşci Sağlığı ve Emniyeti Her Şeyden Önemlidir

"Makinelerimiz, hem elektriksel hem de mekanik olarak işletmede yaşanabilecek olası kazalara göre bütün tedbirler alınarak üretilmektedir"

Emena Ekstrüzyon Firma Müdürü Nadir BAKIR, kendisiyle gerçekleştirdiğimiz söyleşide "Markalaşma" ile ilgili sorularımız şı şekilde yanıtladı;

Firmanızın kuruluşundan bu yana göstermiş olduğunuz gelişim ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Firma olarak 2011 yılında 150 m² bir alanada sadece ekstrüzyon makinalarının montajını yaparak üretime başladık; fakat şimdi 1500m²  ve 500m² olan iki alanda üretim yapmaktayız. uzmanlık konularımız arasında PVC - PE  -PP Boru ve Profil hatları, Damla Sulama Borusu Üretim Hatları ve bu hatlara ait otomasyonlar bulunmaktadır. Konularımız dışındaa hiç çıkmadık ve çıkmayı da düşünmüyoruz. Eğer işinizde başarılı olmak istiyorsanız belli bir konuda uzmanlaşmanız gerekmektedir.

Şu anda piyasada kendizi ne şekilde konumlandırıyorsunuz?

Plastik makineleri pazarında çok yeni olmamıza rağmen üretimimizin yaklaşık olarak %80'lik kısmını ihracat olarak yurt dışına satmaktayız. Bu da bize çok büyük bir güç katmaktadır. Firma olarak Afrika, Orta Doğu, Avrupa, Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Amerika Birleşik Devletleri'ne ihracatımız bulunmaktadır. Bu bölgelerdeki müşterilerimiz ise kendi pazarlarında gerçekten söz sahibi firmalardır. Bu firmalar bizleri, kalitemiz, satış sonrası servisimizin çok hızlı olması ve her türlü sorunlarında yanlarında olmamızdan dolayı tercih etmektedirler. Firmamız için öncelikle müşteri memnuniyeti gelmektedir. Bu bizim için çok önemlidir. eğer bu pazarda aranan ve her zaman görüşlerine danışılan firma olamk istiyorsanız, müşterilerinizi çıkar gözetmeksizin memnun etmek zorundasınız. hatta bazen bizden hiçbir şey almamış firmalar bile servis vererek potansiyel müşterilerimizn memnuniyetini sağlamaktayız.

Sektörde hedeflediğiniz konum nedir? Bu konuma gelebilmek için kendinize ne kadarlık bir süre tanıdınız?

Emena Ekstrüzyon'un sektörde 4 yıllık bir firma olmasına rağmen şuana kadar belirlediği hedefe kararlı bir şekilde ilerlemektedir. Firma olarak önemli yatırımlar yaptık, bu yatırımları artırarak devam ettireceğiz. Üretimimizin bir kısmını bünyemiz dışında belirlediğimiz firmalara yaptırmaktayız. Amacımız, üretimimizin tamamını kendi bünyemize almaktır. Bu yatırım için 2016 yılının sonunu kendimize hedef olarak belirlemiş durumdayız. Umarız her şey planladığımız gibi gider ve bu yatırımlarımızı gerçekleştiririz. Aslında firma olarak bizler makineden çok insana yatırım yapmayı hedef olarak belirledik. Fakat insandan daha fazla verim almak içinde makine yatırımı şarttır.

Markalaşma sürecini hızlı bir şekilde ilerletebilmek için ne gibi çalışmalar yapmaktasınız?

Markalaşmak konusunda firmamızın yapmış olduğu verimli ve kaliteli işler bizim piyasada aranan bir marka olmanız anlamına gelmektedir. Bizde bu şekilde markalaşmayı benimsedik ve bu yolda emin adımlarla ilerlemekteyiz.

Günümüz iletişim ağına baktığımızda etkin olarak kullandığınız tanıtım biçimleri nelerdir?

Bildiğiniz gibi Türkiye'de düzenlenen PlastEurAsia Fuarı'na her yıl katılmaktayız. Ayrıca sektörle alakalı hemen hemen bütün yazılı yayınlarda firmamızla ilgili yenilikler sektöre duyurulmaktadır. Ayrıca sosyal medyada da elimizden geldiğince saygıdeğer yatırımcılarımız ve sektördeki mevcut firmaları bilgilendirmekteyiz. Firma olarak hemen hemen bütün tanıtım biçimlerini bütçelerimiz elverdiğince kullanmaktayız. Belki görsel basında firmamızıtanıtmak için çalışmalar başlatabiliriz.