Anasayfa Sayfaya Dön

Önceliğimiz Müşteri Memnuniyeti

"Pazarda aranan ve her zaman görüşlerine firma olmak istiyorsanız, müşterilerinizi çıkar gözetmeksizin memnun etmek zorundasınız."

Emena Ekstrüzyon Firma Yöneticisi Sayın Nadir BAKIR, kendisiyle yaptığımız söyleşide "İş Güvenliği" ile ilgili sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili istatistikleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye'de bildiğiniz gibi son günlerde iş güvenliği ile ilgili çok fazla sayıda üzücü olay yaşanmaktadır. Fakat bu olaylarda Türk Halkı olarak bizlerin iş güvenliği ile alakalı konularda çok fazla duyarsız olduğumuz ve bir şey olmaz ne olacak demek gibi bir alışkanlığımız olduğunu söylemek mümkün. Bu durum sadece çalıştığımız ortamda değil günlük yaşantımızda da böyledir.

Bu durumu trafiğe çıktığınızda da evinizde de görebilirsiniz. Dolayısı ile istatiklere baktığınızda da bu bakış açısı nedeniyle iş kazalarında dünyada en fazla iş kazası olan ülkelerin başında yer almaktayız.


Türkiye'deki kanuni düzenlemeleri yeterli buluyor musunuz? Sizce ne gibi eklemeler yapılmalıdır, örneklendirebilir misiniz?

Bütün düzenlemeler bence fazlasıyla yeterlidir. Fakat sorun yasal düzenlemeler değil sorun anlayış farklılığındadır. Ne kadar düzenleme yaparsanız yapın, çalışan kendi tedbirini almadıktan sonra sonuç almanız çok zordur. Avrupalı çalışacağı yerin önce iş güvenliğini ve gerekli tedbirleri alıyor sonra çalışmaya başlıyor. Bizde ise hemen olaya başlanıyor. Bu durumda da her türlü kazaya kendiliğinizden zemin hazırlıyor durumuna düşüyorsunuz.


Türkiye'deki iş güvenliği problemlerininyaşanmaması adına firmalara ne gibi görevler düşüyor?

Bence üretim yapan firmalar belli başlı tedbirler almaktadır. Fakat bu tedbirler sadece kanunen sıkıntı yaşanmasın diye alınan tedbirler olmaktan ileriye gitmiyor. Halbuki işverenlerbu tür konularda çok sıkı tedbirler almalıdır. Örneğin; yapılacak işle alakalı tedbirler ve güvenlik önlemleri alınmadan işe başlanamayacağını ve eğer işe başlanılırsa sorumluluğun işcide olacağını işcilere bildirirsek ve işcilerde ben tedbir almazsam  ve benim başıma bir şey gelirse bundan ben sorumlu olacağım düşüncesine sahip olursa iş kazaları gerçekten çok azalacaktır. Bu şekilde bir kanun maddesi ortaya konulursa hem işveren hemde de işciler daha duyarlı olacaktır.